bahis siteleri
Reklamı Geç
Bir Medeniyet Teorisyeni: Yusuf Kaplan
Mehmet Baş

Bir Medeniyet Teorisyeni: Yusuf Kaplan

Bu içerik 342 kez okundu.

Hz. Mevlana'nın ifadesiyle "geçen geçmiş cancağızım artık yeni şeyler söylemek lazım" makamında yeni ve eskimeyen şeyler konuşan bir hakikat eriyle karşı karşıyayız. O ki Türk entelijansiyesinin kendi değerlerine düşman olmayan ve Hakk'ı üstün tutan kişilikli bir beyefendisi.

Yusuf Kaplan materyalist bir dünyada hakikatin savaşını veren bir insan. Batının kendi kendini sindiren medeniyetsiz medeniyet algısının üzerimize çullandığı şu kültürel hazan çağında o Hak ve hakikatin muştulayıcısı ve savunucu.

Ona göre semantik bir intiharla karşı karşıyayız. Kendi kavramlarını çaldırmış kendi kavramlarını kendi eliyle çöpe atmış bir milletin evlatları ne yazık ki dünyaya ve kendilerine bakarken batının kavramlarıyla bakmak zorundalar. Bu problemlerin ve bunları çözme çabalarının önünde ki en büyük engellerden birisidir. İslamı savunurken bile batının metodolojisini kullanmak zorunda kalanların temel açmazlarından birisi budur. Reddettiğin bir şeyin vasıtalarını kullanarak ona karşı çıkmak insanı fikri bir girdaba sürüklemektedir. Bu noktada Yusuf Kaplan kendi metodolojimizi oluşturmanın meselelere kendi bakış açımızla bakmanın derdindedir.

Onun fikirlerinin temelinde İslam medeniyetinin zengin çağrışımları ve yitik hazinesi var. İnsanı sadece beş duygudan ibaret gören bir dünya algısında o görünmeyen âlemlerin varlığını savunur. Yitirilmiş bir hakikatin iz sürücüsü ve meselesiz bir çağın beyni meselelerle dolu bir dertlisidir.

Yusuf Kaplan bir gazete köşesinde diğer köşe yazarlarından farklı olarak geçmeyen ve bir o kadar da kuşatıcı olan yazılar yazıyor. Ve gazetesinde ki köşesinde tarihe damga vuracak yol açacak teoriler sunuyor. O önce beynimizde ki kirli bilgilerden temizlenmemiz ve Medine’ye erişmek için bilinçli bir ümmileşmeyi savunuyor. Hakikatin sadece “ilmel yakin”de olmadığını ona erişmek için “hakkel yakin” mertebesine erişmek gerektiğini savunuyor. Tüm zamanların şahidi olmamız gerektiğini çağın barikatlarını aşmamız gerektiğini savunuyor. Ona göre kalkış ve varış noktamızı tespit etmeden yola çıkarsak hedefimize ulaşmamız mümkün değildir. Mevcut çağın tek tipleştirici ve modern putperestliklerle dokunmuş yapısı bizi görünür görünmez aygıtlarla köleleştirmiş ve düşünme aygıtlarımızı elimizden almıştır. Bu noktada Yusuf Kaplan Medine’yi yeniden kurmanın ve bu fikri bataklığı aşmanın derdinde bir mütefekkir olarak karşımıza çıkmaktadır.

O tekvini bir ayet olarak Efendimiz Aleyhisselamı anlamanın Kur’anı anlamayı sağladığını ve yolumuzdaki tıkanıkları açtığını savunur. Efendimiz şahit mübeşşir ve nezir olarak bize sunulmuş bir rol modeldir. Mekke ve Medine’den yola çıkarak medeniyet sürecine ulaşmanın temelinde Efendimizi anlamak ve model almak vardır. Bu noktada bunu lisan-ı kalden lisan- hale dönüştürecek bir çabanın içine girmek hayati bir önem taşır.

Durdurulmuş bir medeniyetin çocukları olarak, koşu bittikten sonra da koşan bir medeniyetin çocukları olarak kadim değerlerle kuşatılmış kutlu yolculuğa yeniden çıkmanın heyecanını onda görebiliriz.

Yusuf Kaplan batının dar ve karanlık fikir tünellerini hiç korkmadan cesaretle geçerek Muhyiddin-i Arabinin fütühatına girişmiş ve erişmiş bir yürek insanıdır.

O meselelere parça parça değil bir bütünlük içinde bakar. Bu bütünlüğün temelinde Allah korkusu ve Allah aşkı yatar. Allahsız bir dünya ona göre karanlıklarla ve zulümle doludur.

O gök kubbeyi yeniden inşa etmenin, ilim irfan ve hikmet menzillerini yeniden açmanın, varoluşumuzu taçlandıracak bir aşka erişmenin, dünyaya Hak nazarıyla bakmanın ve en önemlisi kanayan insanlığın yarasını sarmanın derdindedir.

Onun eserleri bir başucu kaynağı olacak eserlerdir. Onu anlamak ve takip etmek bu medeniyet savaşında onun yanında olmak ne güzeldir.

Yusuf Kaplan Anadolu'nun tertemiz bağrından kopmuş Erciyesin ak köpüklü sularından içmiş ve İstanbul'un kalbinden dünyaya seslenmekte olan bir medeniyet savaşçısıdır.

Sen de Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Vali Yılmaz Şimşek’in Yaşlılar Haftası Mesajı
Vali Yılmaz Şimşek’in Yaşlılar Haftası Mesajı
Vali Şimşek’in 15 Mart Dünya Tüketici Hakları Günü Mesajı
Vali Şimşek’in 15 Mart Dünya Tüketici Hakları Günü Mesajı