bahis siteleri
Reklamı Geç

Diyanet'te Önlisans dönemi sona mı eriyor?

.

Diyanet'te Önlisans dönemi sona mı eriyor?
Diyanet'te Önlisans dönemi sona mı eriyor? Ali Bey
Bu içerik 44013 kez okundu.

Diyanet'te Önlisans dönemi sona mı eriyor?

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın İŞKUR üzerinden "Geçici cami görevli alımına" dair  düz lise mezunu önlisans adayların başvuru dışında tutulması kamuoyunda gündem oldu.

Diyanet'te Önlisans dönemi sona mı eriyor?

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın "Geçici cami görevli alımında" düz lise mezunu önlisans adaylarına yer vermemesinin gerekçesini siz değerli okurlarımız için araştırdık.

Edinilen bilgilere göre, daha önceki yıllarda kadrolu veya sözleşmeli İmam-Hatip alımlarında komisyonlar tarafından İmam Hatip Lisesi kökenli olmayan önlisans mezunu adayların İslami kaynaklara vukufiyetinin eksik olduğu, kaynak taramada sorun yaşadığı, fetva konularında bilgi sentezlemede ve mesleki bilgide yetersiz oldukları, Kur'an-ı Kerim'i okuma ve hayata aktarmada İmam Hatipler kadar beceri sahibi olmadıkları tutulan rapororlar doğrultusunda ortaya çıktı. 

Ayrıca raporda, İmam Hatip kökenli olmayan önlisans mezunlarınıncemaatle iletişimde güçlük çektikleri, hal tutumlarında temsil sorunu yaşadıkları, kılık kıyafet konusunda da cemaatle karşı karşıya geldikleri ortaya çıktı. 

 

Diyanet İşleri Başkanlığı tutulan raporlar doğrultusunda İmam Hatip Lisesi kökenli olmayan önlisans mezunu adayları "Geçici cami görevli alımına" almayı uygun görmedi. Bu sürecin ilerleyen günlerde kadrolu ve sözleşmeli personel alımına da yansıması bekleniyor. (4-5 ay sonra alınacak 5 bin imam alımı hariç)

Aynı şekilde düz lise mezunu önlisans adaylarının diğer branşlarda da (Kur'an Kursu Öğreticiliği gibi) Diyanet personeli olma yolu yakın bir zamanda tamamen kapatılması bekleniyor.(Diyanet İşleri Başkanlığı Kur'an Kursları'nda yetişen hafızlar bu konuda istisna olabilir)


 

Kaynak: DiNiHABER.C0M / Özel İçerik

 

Sen de Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Reyyan     2019-07-17 Diyanet adaletini mülakatta göstersin düz lise mezunu olan bir çok insan yüzüne okumada ezberde ve hitabette okadar iyilerki bu bir haksızlıktır Herkeze müracak etme hakkı verilmeli sonuçta insanlar bir emek veriyor mülakatta vazifeye uygun olanı veya olmayanı tesbit ediyorlar En azından ilme hizmet etmek isteyenlere bir şans verilmeli
Nur     2019-07-15 Evet imam hatiplilerle düz lise mezunları arasında bir çok fark var mesela önlisansı okurken ne hikmetse imam hatipliler sınavlardan kalır ortalamaları 2 ile biter bizlerinki 3.50 üstü olurdu
Recep     2019-07-13 Minareyi çalan kılıfını hazırlar Çok güzel yazı olmuş Kur'an Kerim'i yüzünden okuyamayan imam hatip lisesi mezunları mı doldurmak üzere servis edilen yazı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Vali Yılmaz Şimşek’in Yaşlılar Haftası Mesajı
Vali Yılmaz Şimşek’in Yaşlılar Haftası Mesajı
Vali Şimşek’in 15 Mart Dünya Tüketici Hakları Günü Mesajı
Vali Şimşek’in 15 Mart Dünya Tüketici Hakları Günü Mesajı